
Készülj terepre! – Alapfelszerelés terepfutáshoz
A terepfutás szépségeiről és alapjairól egy korábbi cikkben volt szó, de arról még nem olvashattál, hogy milyen felszerelésre van szükséged ahhoz, hogy élvezetesen és egyúttal biztonságosan futhass terepen.
Terepfutó cipő
A legfontosabb felszerelés mindenképpen a cipő, ami ebben az esetben speciálisan terepre tervezett futócipő.
A terepcipők stabilabb, vastagabb, erősebb, strapabíróbb talpszerkezettel készülnek, hogy bármilyen talajviszonyok között kényelmesen tudd őket viselni. A terepfutó cipők talpán lévő fogak segítenek abban, hogy a lábad ne csúszkáljon az egyenetlen talajon, stabilabban tudj lépni, biztonságosabban tudj haladni változatos talajviszonyok mellett is.
Többféle talpkialakítású, fogazattal rendelkező, csillapítású és súlyú terepfutó cipőt találhatsz a futóboltokban. Mindig az határozza meg a választást, hogy milyen talajon (homokos, köves, erdei, sziklás stb.) futsz, ennek megfelelően érdemes terepcipőt venned: a futóbolt szakértő eladói tudnak segíteni a választásban, hogy számodra melyik lesz az ideális lábbeli.
A terepfutó cipők talpain a fogazat és az erősebb gumiból készült kopóréteg segít abban, hogy a cipő tartósabb legyen, emellett a legtöbb cipőnél megerősített a lábujjak körüli rész és a cipő felső része, hogy ha valamibe belerúgnál, ne sérüljön a lábad, illetve ne szakadjon ki a cipő. Ugyanígy jellemző a megerősített talp, ami ugyanúgy rugalmas és csillapít, ám található benne egy erősebb lemez, ami megvédi a talpat a kiálló kövek, gyökerek okozta sérülésektől.
A terepfutó cipőket nem ajánlott aszfalton használni, mert az aszfalt könnyen lekoptatja a fogazatot. Vannak viszont úgynevezett ATR (all terrain) modellek is, amelyeket vegyes használatra terveztek: bírják az aszfaltos futásokat is, de földutakon, turistautakon is hatékonyan használhatók.
A legfontosabb tanács a terepfutó cipő kiválasztásnál is az, hogy érdemes minél többféle modellt felpróbálni, hogy érezd a cipőt a lábadon, és megtaláld az igazit.
Akinek nincs rutinja terepen, nem ismeri a turistajelzéseket, útvonalakat, annak a cipő után a második legfontosabb felszerelése az óra. A futás útvonalát előre meg lehet tervezni, vagy valahonnan útvonalat letölteni, majd az órára fel lehet vinni a tracket, ami utána képes végig navigálni az útvonalon, jelzi, merre kell menni, segít korrigálni az esetleges eltévedéseket, szükség esetén pedig „le tud hozni a hegyről”.
A terepfutás általában hosszabb ideig tart az aszfaltos edzésnél, lassabban is futunk terepen, és nem igazán esnek útba boltok, kutak, ahol frissítőt lehetne szerezni. Emiatt érdemes magaddal vinni frissítést, folyadékot és táplálékot is, hogy biztosított legyen az energiautánpótlás. Ezeket kényelmesen lehet vinni futózsákban vagy mellényben, illetve bele lehet pakolni még egyéb dolgokat is (telefon, zsebkendő, dzseki). Jó, ha terepre mindig túltervezed a frissítést, és többet viszel magaddal, mert egyrészt magasabb az energiafelhasználás a más jellegű terhelés és a hosszabb edzésidő miatt, másrészt előfordulhat eltévedés, baleset, amikor jól jöhet a plusz energia.
Látni és látszani: ez a szabály a terepen is érvényes, főleg ha korán reggel, vagy késő délután, este indulsz terepfutni. Mindenképp vigyél magaddal fejlámpát és tartalék akkumulátort, hogy biztonságosan tudj haladni, ne a vaksötétben botorkálj az erdőben. Terepfutás esetében azért is nagyon fontos a lámpa, mert az erdőben hamarabb és gyorsabban sötétedik és közvilágítás sem lesz a segítségedre.
Technikai ruházat
A terepre is ugyanaz érvényes, mint az aszfaltos futásra: érdemes technikai ruházatot viselni, ami kényelmes, nem dörzsöl ki, elvezeti az izzadságot a test felszínéről (női futóruházat, férfi futóruházat). Emellett fontos a réteges öltözködés: az erdőben és a hegyen sokszor hűvösebb van, a hegycsúcsokon és kitett gerinceken erős szél fújhat. Egy széllálló dzseki segíthet elkerülni a kihűlést, de javasolt egy izolációs fólia is a futózsákba, ami védelmet nyújthat kritikus helyzetekben a hideg ellen.
Futóbot
Nagyon meredek, technikás terepen hasznos segítség egy pár bot, ami segíthet a haladásban. A botozást gyakorolni kell, hogy hatékony legyen, és ne hátráltasson. A futóbotokból van normál és összecsukható is.
Legyél biztonságban a terepen!
- Ha nem vagy rutinos terepes, ne indulj el egyedül, legyen futótársad, vagy csatlakozz egy csapathoz.
- Mindig vigyél magaddal feltöltött mobiltelefont, ha terepre mész.
- Mindig avass be valakit, hogy merre fogsz futni, és várhatóan mikor érsz vissza a futásból.
- Jelölt útvonalakon fuss.
- Legyen nálad több frissítő, mint amennyire várhatóan szükséged van.
- A zsákodban mindig legyen izolációs fólia.
- Legyen nálad fejlámpa és síp.
- A futóórádban (ha van ilyen funkciója) legyen beállítva baleseti riasztás és kontakt, hogy veszély esetén akár így is segítséget tudj hívni.
Evetovics-Balla Hajnalka,
futóedző, https://www.futnimentem.hu/ blog szerzője
Aki futni kezd, azt előbb vagy utóbb az aszfalton futás mellett elkezdi foglalkoztatni a terepfutás gondolata is. Hogy kicsit könnyebb legyen megismerni a futásnak ezt az oldalát is, összeszedtük, miért jó a terepfutás, és hogyan érdemes elkezdeni.
A terepfutás jótékony hatással van a testre és a lélekre egyaránt. Miközben a változatos terepviszonyok kihívást jelentenek a fizikai erőnlétednek, a természet megnyugtató szépsége vesz körül, ki tudod szellőztetni a fejed, csodás és változatos helyeken futhatsz. A terepfutás segíthet feléleszteni az esetleg csökkenő motivációt a futásban: ha már unalmasak a városi aszfaltos körök, ahol gyűjtöd a kilométereket, változatosságra vágysz, akkor érdemes kipróbálni a terepet is, hogy az új környezet és új kihívások visszahozzák a lelkesedést.