
Legyen élmény a futás!
A futás az egyik legegyszerűbb és legtermészetesebb mozgásforma, amit kisgyerekként lelkesen űz mindenki. Később sokaknál lankad a lelkesedés, „nemszeretem” mozgássá válik a futás, ám sok évnyi kihagyás után felnőttként tömegek kezdenek bele, és válnak a futás szerelmeseivé.
Kezdő futóként a legtöbben az internet, vagy a már futó ismerősök segítségét kérik, hogyan is érdemes belevágni, és aztán rutinná tenni az életükben a futást. Az első futására szinte mindenki emlékszik, ebből lesznek aztán az olyan anekdoták, mint a „150 méter után kiköptem a tüdőm”, vagy „3 perc után már emlékeztem rá, miért is gyűlöltem a Cooper-tesztet a suliban” és így tovább – ilyen sztorikkal szokták később egymást felüllicitálni a kezdő futóból lett rutinosak, túl a félmaratoni vagy maratoni táv teljesítésén.
Mindenki volt kezdő futó, mindenki emlékszik a kezdeti nehézségekre, az első futólépésekre, az első küzdelmekre, és az első flow élményre, amit aztán újra és újra szeretne átélni. A futásra könnyű rákattanni, de ugyanilyen könnyű „elrontani” is. Elég egy nem megfelelő cipő, a túl gyors futótempó, a pihenőnapok kihagyása, a táv túlzott mértékű növelése, és már ki is raktuk magunk elé a stoptáblát. Ám egy kis tervezéssel és tudatossággal minden futóedzés jó élmény lehet, és igen gyorsan tudunk fejlődni akár hétről hétre.
Hogyan legyen élvezetes a futás?
A kényelem a mindennapokban is fontos, hát még a futás során! Hogy már a legelső futás – és aztán a többi is – jó élmény legyen, nagyon sokat segít a megfelelő futócipő, ami kényelmes, illeszkedik a lábra, jól párnázott, jól tart, és minden futólépés során segít a futónak.
Sokan úgy gondolják, hogy előbb „megtanulnak” futni, megszeretik a futást, és csak utána vásárolnak maguknak futócipőt, de sajnos ez a sorrend nem a legjobb. Egy nem futáshoz tervezett, kényelmetlen, nem jó méretű, nem megfelelő csillapítású lábbeliben nagy valószínűséggel rossz és fájdalmas élmény lesz a futás. A nem megfelelő cipő feltörheti, kidörzsölheti, megnyomhatja a lábat, talpi fájdalmat is okozhat, fájós, sebes lábbal pedig nem biztos, hogy legközelebb is ki akar majd menni futni az ember.
Jobban járunk, ha már az első futás előtt bizalmat szavazunk egy igazi futócipőnek, melynek kiválasztásához kérjük szakértő segítségét: a futóbolti eladók biztosan tudnak majd olyan lábbelit ajánlani, ami kényelmes és alkalmas lesz számunkra. Egy jó cipő észrevétlen marad a lábunkon, arra tudunk koncentrálni, hogy fussunk és élvezzük a megtett kilométereket.
A jó futáshoz a jó futócipő (női futócipők, férfi futócipők) a legfontosabb, de a kényelmes, sportolásra tervezett ruházat (férfi futóruházat, női futóruházat), zokni, hölgyeknek pedig a megfelelő tartást biztosító sportmelltartó szintén fontos alapdarabok – ezeket szintén be lehet szerezni a futóboltokban.
Tartsuk be a legfontosabb szabályokat!
A futásnak van néhány szabálya, amiket érdemes betartani, ezek is segítenek abban, hogy ne legyen rossz élmény a mozgás.
- Ha bármilyen egészségügyi problémával küzdünk, illetve régen sportoltunk utoljára, egyeztessünk a háziorvossal arról, megfelelő állapotban vagyunk-e ahhoz, hogy elkezdjünk futni. Az egészségi állapot függvényében lehet, hogy szükség lesz egy laborvizsgálatra és egy EKG-ra a biztonságos sportoláshoz.
- Ne blicceljük el a bemelegítést, ez segít ráhangolódni testnek és léleknek a mozgásra, a bemelegített izomzat és keringési rendszer könnyebben és hatékonyabban terhelhető.
- Tervezzük meg a futásokat, mely napokon fogunk futni, mely napok lesznek a pihenőnapok. Heti 3 alkalom tökéletes a kezdők számára, a futónapok között pihenőnapokkal, így megfelelő a terhelés és a pihenés aránya.
- Ne rohanjunk az edzéseken, válasszunk könnyű, kényelmes intenzitást és futótempót, hogy ne terheljük túl és ne sokkoljuk a szervezetünket, hanem bírjuk a futást. Kezdőként érdemes a futást és a gyaloglást tudatosan váltogatni, a fejlődésnek megfelelően növelve a futással töltött szakaszokat, és csökkentve a gyaloglást.
- Szánjunk időt a levezetésre és a regenerációra is. A futás végén érdemes egy 5-10 perces levezető kocogást, gyaloglást beiktani, hogy a pulzusszám csökkenni tudjon és a test megpihenhessen. A megfelelő regeneráció érdekében javasolt az SMR henger segítségével történő önmasszázs, illetve végezhetünk nyújtásokat is igény szerint.
- Figyeljünk a testünk jelzéseire. A futás megterhelő lehet a szervezet számára, a túl intenzív tempó és távnövelés növeli a sérülések kockázatát, és motivációvesztést is okozhat. Ha bármilyen fájdalmat, húzódást, izomfeszülést érzünk, inkább tartsunk egy pihenőnapot és törekedjünk a regenerálódásra.
Mindenki futó, aki fut, akár kezdő, akár haladó! Kezdőként koncentráljunk magunkra, ne kételkedjünk saját képességeinkben. Figyeljünk a saját érzéseinkre, a testünk jelzéseire, próbáljuk élvezni a futásokat. Fussunk a futás öröméért, és legyünk büszkék minden megtett lépésre!