
Legyél te is esőmenő!
Az időjárás folyamatosan változik, a futók pedig ruházatukkal és felszerelésükkel igyekeznek lekövetni ezt. Eső szinte minden évszakban eshet, az esőben futást szinte senki nem tudja elkerülni. Ahelyett, hogy esőben otthon maradnál, készülj fel a vizes futásra, hogy te is esőmenő lehess!
Milyen felszerelésed legyen az esőben futáshoz?
A sokoldalú, „négyévszakos” futóruhatár szükséges mindenkinek, aki egész évben a szabadban tervez futni. A téli és nyári időjáráshoz fejlesztett ruhadarabok mellett érdemes esőben is jól hordható futóruhákat beszerezni, amik képesek lepergetni a vizet, nem engedik azt át, illetve könnyen és gyorsan száradnak, légáteresztők, hogy esős időben is hosszabb ideig tartsanak szárazon futás közben.
A legfontosabb, hogy kerüld a pamutból vagy ehhez hasonló anyagból készült ruhák viselését, mert ezeknek a szálai képesek szivacsként viselkedni, felszívják és megtartják a vizet, ezzel nehézzé, hideggé, vizessé válnak, ez pedig megfázáshoz is vezethet.
Mindegy, hogy terepen vagy aszfalton futsz, a vizes, csúszós, sáros talajon érdemes óvatosabban haladni, hogy elkerüld a sérüléseket. A tócsákban, füvön, sáros ösvényeken beázó és vizessé váló futócipő egy idő után kényelmetlenné válik a láb számára, feláztatja a láb bőrét és kidörzsölheti azt, a lábujjakon és a sarkakon jelentkező hólyagok pedig kellemetlenné, fájdalmassá válnak.
Ha gyakran futsz esőben, nedves, sáros körülmények között, akkor érdemes a normál futócipő mellé egy Gore-Tex felsőrésszel rendelkező futócipőt is beszerezned, ami ideális választás, hogy mindenféle időjárási körülmények között szárazon tarthassa a lábad.
Nem is gondolnád, mennyire sokat számít egy kényelmes zokni a futásokon, pedig így van! A hétköznapi zokniknál sokkal kényelmesebbek a speciális anyagból készült, varrásmentes futózoknik, amik tökéletesen illeszkednek a lábra, nem csúszkálnak, nem dörzsölik a lábat, segítenek megakadályozni a felhólyagosodást. A futózoknik anyaga még vizes állapotban is kényelmes, nem tartják magukban a vizet, így esőben is viszonylag száraz és kellemes érzés őket viselni.
Esős időben a megfelelő futódzseki viselése segít a komfortos edzésben! Válassz víz- és szélálló kabátot, ami szárazon és melegen tart mozgás közben, nem engedi át a vizet és véd a széltől is. Érdemes olyan dzsekit választani, aminek ragasztott varrásai vannak, jól szellőzik, hogy védjen a túlmelegedéstől, ugyanakkor elvezeti a nedvességet, gyorsan szárad, és még fényvisszaverő csíkok is segítik rajta a jobb láthatóságot.
Ha sildes vagy karimás sapkát viselsz esőben futás közben, akkor az arcod és a szemed nagyrészt védett az esőcseppektől, így jobban látsz és az előtted lévő útra tudsz koncentrálni. Érdemes olyan sapkát választani, amin fényvisszaverő is található, így kedvezőtlen fényviszonyok között is könnyebben látható vagy az autósok és járókelők számára.
Tuti tippek esőben futáshoz
Légy biztonságban, és légy látható
Az esős időjárás gyakran gyenge fényviszonyokat jelent, ezért ügyelj rá, hogy világos, fényvisszaverővel ellátott ruhadarabokat viselj futás közben, hogy a gyalogosok és a járművezetők láthassanak.
Bár az időjárástól függetlenül előfordulhat futás közben a kidörzsölődés, ennek esélye nagyobb, ha a ruháid nedvesek az esőtől és súrlódnak a bőrön. Ennek elkerülése érdekében érdemes a bőrt és a hajlatokat védeni kidörzsölődést megelőző krém segítségével. Futás előtt kend be a kidörzsölődésre hajlamos területeket, hogy a bőröd védett legyen.
Le a nedves ruhával
Az esős edzés után hazaérve rögtön vedd le a vizes ruhát magadról, zuhanyozz le meleg vízzel, hogy átmelegedjen a tested, majd vegyél száraz, meleg ruhát. Ha vizes ruhában maradsz, könnyen megfázhatsz, ezért érdemes gyorsan szárazba öltözni.
Szárítsd meg a futócipőd
Hazaérkezés után a vizes futócipőt érdemes mielőbb megszárítani, méghozzá úgy, hogy kitömöd papírral, hogy az felszívja belőle a nedvességet, és a cipő felső része megőrizhesse megfelelő formáját és méretét. Ne tedd közvetlenül hőforrás (radiátor, kályha) mellé a cipőt, sem pedig szárítóba, mert ez károsíthatja a ragasztásokat, valamint zsugoríthatja a cipőt.
Vigyázz magadra
Villámlásban futni veszélyes lehet, inkább hagyd ki az aznapi edzést, ha nagy a vihar, mennydörgés és villámlás váltja egymást, ugyanígy a nagyon heves széllökések is veszélyesek lehetnek a letörő ágak miatt. Fő a biztonság, ne kockáztasd a testi épséged!