
Le a fekete lábujjkörmökkel!
Nagyon kevés olyan futó van, akinek még soha nem sérült meg lábujjkörme sportolás közben. Miért sérülnek, miért feketednek be a futók lábujjkörmei, és mit lehet ez ellen tenni?
Kellemetlen és fájdalmas, ugyanakkor jó témát ad a beszélgetésre a futóknak a lábujjak sérülése, a köröm belilulása, befeketedése. Legtöbbször a sokat futó maratonisták és ultrafutók tapasztalják a problémát, de kezdőknek és terepfutóknak is sérülhet a lábujjuk.
A fekete köröm lehet zúzódás, vérhólyag, köröm alatti bevérzés, vagy a cipő okozta ismétlődő, nagy erejű nyomás eredménye. Bár elég csúnya tud lenni, sőt néha fájdalmas, de mégsem annyira szörnyű, mint amilyennek látszik. Ilyenkor a köröm alatt vérömleny keletkezik, ettől változik el a köröm színe.
Előfordulhat akut vagy krónikus sérülés következtében, krónikus esetben a trauma az enyhétől (kicsi, fájdalommentes, fekete-kék elszíneződés a köröm alatt) a súlyosig (nagy, véres hólyagok a köröm és a körömlemez között) terjedhet.
Miért feketedik be a köröm?
- A fekete lábkörmök leggyakoribb oka az ismétlődő trauma, amelyet a futás közben a lábujjak állandó cipővel való ütközése, vagy bármilyen rosszul illeszkedő lábbeli viselése okozhat. Ha egy fekete köröm röviddel edzés után, vagy egy túl szoros, illetve túl nagy cipőben töltött nap után jelenik meg, akkor ez az oka.
- Körömgondot gombás fertőzés is okozhat, ekkor a körmök színe sárga, kék, zöld, barna, lila és fekete árnyalatú is lehet, ezen kívül az ún. szubungális törmelék jelenléte (krétás állagú, kellemetlen szagú fehér anyag a körömágynál) utalhat még körömgombára. Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni, majd kezelni a gombás fertőzést a gyógyulás érdekében.
- Nem gyakori, de jó tudni róla, hogy a subungualis melanoma – a bőrrák egyik formája – a körömágy alatt is kialakulhat a körömlemezen, és a bőr hiperpigmentációját okozhatja. Lassan és fájdalommentesen növekszik, így kevéssé figyelemfelkeltő, ám fontos jel lehet, ha az elszíneződés a köröm mellett a körömágy bőrére is átterjed. Ha nem érte sérülés a körmöt, de a színe megváltozik, érdemes orvoshoz fordulni. Az időben felfedezett melanoma gyógyítható!
Hogyan előzhetjük meg a fekete lábkörmöket?
A fekete lábkörmök gyakoribbak azoknál a futóknál, akik hosszan, vagy nagy intenzitással futnak, mint azoknál, akik csak mostanában kezdték a futást – ugyanakkor minden futónak érdemes előrelátóan gondoskodnia körmeiről azért, hogy ezt a „futósérülést” elkerülhesse.
A leggyakoribb probléma a már említett ismétlődő trauma, amelyet a futás okoz azzal, hogy a lábujjak mozognak a cipőben és nekicsapódnak a cipő orrának, vagy a cipő orra és felsőrésze hozzáütődik, hozzádörzsölődik a körmökhöz.
- Az első lépés a futó számára jó méretű, a futó lábállásának (férfi futócipők lábállás szerint, női futócipők lábállás szerint) és futási szokásainak megfelelő futócipő kiválasztása. Ha a cipő nem nagy és nem is kicsi, a futó lábának lesz elegendő helye mozogni és megduzzadni, viszont nem fog csúszkálni a lába, így nem ütődik, nyomódik a cipő orrához a lábujj.
- Szintén fontos a jó futózokni, ami tökéletesen illeszkedik a lábra, lehetőleg a lábujjrésznél varrásmentes, ezzel is védve a lábujjakat a felesleges nyomástól.
- A lábujjkörmöket érdemes rendszeresen rövidre vágni, ápolni, akár pedikűrös segítségével, hogy ne nyomódhassanak meg, ne akadhassanak be a cipőbe.
Mi a teendő, ha mégis fekete?
Ha az óvintézkedések ellenére mégis begyűjtöttél egy fekete körmöt, nem kell aggódni miatta.
Lehet, hogy kicsit kellemetlen, de a fájdalom hamar elmúlik, enyhe esetben pedig kezelésre sincs szükség, a feketeség egyszerűen felszívódik, a köröm pedig majd lenő.
Komolyabb trauma esetén, amikor a köröm jobban sérül, víz- vagy vérhólyag, nagyobb vérömleny keletkezik alatta, nagyobb lehet a fájdalom is, a vérömleny feszítheti a körmöt, és minél nagyobb, annál kellemetlenebb. A nyomást ilyenkor meg kell szüntetni, ebben érdemes pedikűrös vagy orvos segítségét kérni, hogy az összegyűlt vér távozhasson a köröm alól. (Erősebb idegzetűek és rutinosak fertőtlenítés után steril tűvel be szoktak szúrni a köröm alá és hagyják a vért kifolyni, de ezt nem mindenki tudja megtenni, és nem megfelelő sterilitás esetén ez fertőzésveszélyes is!)
Ilyen sérülés esetén a körömlemez részben vagy egészben elválik a lábujjtól, a köröm részben vagy egészben elhal, már nem fog tovább növekedni, hanem le fog esni. Jó hír, hogyha a köröm alatti nyomás megszűnt, ez már nem fájdalmas, a régi, sérült körömlemez alatt pedig ott növekszik az új, friss köröm.
Ha a köröm olyan sérülést szenved, hogy vérzik, leszakadt, érdemes addig nyomást fejteni ki rá, míg a vérzés el nem áll. Ezután mindenképpen fertőtleníteni kell, majd érdemes antibiotikus kenőccsel kezelni, kötéssel fedni, hogy megakadályozzuk a fertőzést. A kötést minden zuhanyzás után érdemes cserélni, amíg a seb nem záródik (ez általában egy-két hét).
Sajnos a köröm lassan nő vissza, ha a nagylábujjkörömről van szó, akkor akár egy év is lehet, hogy újra teljes legyen a körömlemez, a többi lábujj esetén pedig 3-6 hónap ez az időtartam. A sérült körmöt érdemes meghagyni, nem piszkálni, mert addig is védi az alatta növekvő új körmöt, egy idő után pedig magától le fog esni. Aki önmagának nem tudja kezelni a körmét, kérje pedikűrös segítségét.
Bár a nők számára jó megoldásnak tűnik az elszíneződött lábkörmöt körömlakkal elrejteni, de fontos tudni, hogy a körömlakk nem teszi lehetővé, hogy a köröm „lélegezzen”, ez pedig lassítja a gyógyulás folyamatát.
A körömsérülések kellemetlenek, pár napig fájdalmasak is lehetnek, de ezután nem akadályoznak a futásban. Jobb azonban őket megelőzni, hogy ne is kelljen ilyesmivel foglalkozni, körömgondok nélkül mehessenek a futóedzések és versenyek.
Evetovics-Balla Hajnalka,
futóedző, https://www.futnimentem.hu/ blog szerzője
Aki futni kezd, azt előbb vagy utóbb az aszfalton futás mellett elkezdi foglalkoztatni a terepfutás gondolata is. Hogy kicsit könnyebb legyen megismerni a futásnak ezt az oldalát is, összeszedtük, miért jó a terepfutás, és hogyan érdemes elkezdeni.
A terepfutás jótékony hatással van a testre és a lélekre egyaránt. Miközben a változatos terepviszonyok kihívást jelentenek a fizikai erőnlétednek, a természet megnyugtató szépsége vesz körül, ki tudod szellőztetni a fejed, csodás és változatos helyeken futhatsz. A terepfutás segíthet feléleszteni az esetleg csökkenő motivációt a futásban: ha már unalmasak a városi aszfaltos körök, ahol gyűjtöd a kilométereket, változatosságra vágysz, akkor érdemes kipróbálni a terepet is, hogy az új környezet és új kihívások visszahozzák a lelkesedést.
Néhány alapvető szempontot célszerű figyelembe venned cipőválasztás során.
Ha ezeket a szempontokat végigveszed úgy szűkíted a cipők körét, hogy a számodra megfelelőekből szín és ár alapján tudsz választani.