
Futóhölgyek legfontosabb ruhadarabja: a sportmelltartó
A futást választó nők számára a futócipő mellett van még egy ruhadarab, ami nagyon fontos: a sportmelltartó. A megfelelő sportmelltartó viselése kritikus a kényelem szempontjából, különösen a hosszú futások során – érdemes megtalálni az igazit, hogy ez is segítse az edzések és versenyek könnyebb teljesítését.
Miért van szükség sportmelltartóra?
Futás közben a mellek folyamatosan mozognak, akár kisebbek, akár nagyobbak, tehát szükségük van biztos tartásra, hogy ne rázkódjanak minden egyes futólépés során, mert ez fájdalmas és kényelmetlen. A hétköznapokban viselt melltartók nem alkalmasak sportolásra, mert nem illeszkednek megfelelően, nem adnak olyan támasztást a melleknek, amilyenre a futómozgás miatt szükség lenne, az anyaguk sem olyan, ami lehetővé tenné a bőr lélegzését, hűtését, az izzadság párologtatását a test felszínéről. A megfelelő sportmelltartó megfelelően megtámasztja a melleket, megelőzi a kényelmetlen és fájdalmas mozgást, megakadályozza a mell tartószalagjainak mozgását és megnyúlását, valamint nem dörzsöli ki a bőrt.
Hogyan válasszunk melltartót futáshoz?
A megfelelő futómelltartó kiválasztásánál a legfontosabb szempont a mellek mérete, illetve a futó szokásai, hogy milyen gyakran és mennyit fut.
- Sportmelltartót érdemes személyesen vásárolni, felpróbálni a tökéletes illeszkedés és kényelem miatt. Mindenképpen érdemes kifejezetten futók számára tervezett melltartót választani, ami megfelelően tartja a melleket, illeszkedik, ahol kell, erős, széles, stabil pántjai vannak.
- Mindig nézzük meg a melltartón, hogy milyen tartást ígér: kicsi vagy közepes tartású melltartót inkább sétához, jógához, erősítő edzéshez válasszunk, míg futáshoz erős tartású melltartót vegyünk.
- A kidörzsölődés megelőzése és a kényelem érdekében nedvességelvezető, technikai anyagból készült melltartót választani, ami elvezeti az izzadságot a bőr felszínéről.
- Nagyon fontos a megfelelő pánt- és kosárméret. Akinek nagyobb a melle, annak erősebb, stabilabb támasztásra van szüksége, ezért széles vállpánttal ellátott melltartót keressen, ami párnázott és állítható. A szélesebb pánt a mellekre ható nyomás kényelmesebb elosztását is segíti. A keresztpánt vagy klasszikus pánt között a mell stabilizálása szempontjából nincs különbség, olyat érdemes választani, ami kényelmesebb, jobban tetszik.
- Nagyobb mellméret esetén érdemes kosaras melltartót választani, ami körbeveszi a melleket, ezzel is segíti a biztos tartást és megakadályozza az oldalirányú mozgást is.
- Kisebb mellű nők számára a kosaras mellett a top típusú melltartó is jó választás lehet.
- A belebújós, kapocs nélküli melltartók a kisebb, A vagy B kosaras melltartót viselők számára lehetnek kényelmesek, míg az ennél nagyobb kosármérettel rendelkező hölgyeknek ideális az állítható kapcsos melltartó.
- Érdemes megnézni a sportmelltartó varrásait is: a legjobb, ha varrás nélküli, vagy fedett varratos melltartót választunk, hogy megakadályozzuk a kidörzsölődést. Aki drótos kosaras melltartót választ, ellenőrizze, hogy a drót teljes hosszában el van-e rejtve, ki van-e párnázva, hogy ne kezdje ki sehol a bőrt és ne nyomja a mellet.
- Mindenképpen próbáljunk több különböző méretű sportmelltartót. Előfordulhat, hogy a megfelelő méret futáshoz nem ugyanaz, mint amit a hétköznapokban hordunk. Sokan azt gondolják, ha a normál melltartójuktól egy számmal kisebbet vesznek, az megfelelő lesz, de ez nem jó megoldás, szoríthat, dörzsölhet a melltartó.
- Ha a melltartó anyaga ráncos vagy gyűrött, akkor a melltartó nagy. Ha pedig bevág a bőrbe, szorít, alul vagy oldalt kibuggyan belőle a bőr, akkor túl kicsi. A melltartónak szorosan illeszkednie kell, de nem korlátozhatja a légzést, nem szabad, hogy szorítson. Ha két ujjunkat be tudjuk csúsztani a pántok alá, akkor jó a méret.
Mikor érdemes a futómelltartót lecserélni?
A tökéletes sportmelltartó sem tart örökké, ezek is elhasználódnak, mint a futócipők és a futóruhák.
Ha a melltartó anyaga elveszti rugalmasságát, kinyúlik, kibolyhosodik, nem illeszkedik megfelelően ott, ahol korábban jó volt, akkor érdemes újat vásárolni belőle. Az elhasználódásnak vannak jelei is, csakúgy, mint a futócipőnél, amikre érdemes figyelni.
- Hát- vagy mellfájdalom: A melltartó már nem képes megtartani a mellek súlyát mozgás közben, lehet, hogy stabilabb támasztásra van szükség.
- Kidörzsölődés: A melltartó anyaga elhasználódott, túl laza, megnyúlt.
- A pánt nem marad a helyén: A melltartó kicsi, ha a pánt felcsúszik, ha pedig túl sokat mozog, akkor túl nagy lehet.
- Bevágó pántok: Az elmozduló pántok túl nagy melltartót jeleznek, ha pedig bevágnak a bőrbe, akkor a melltartó szoros.
A sportmelltartót a használat gyakoriságától függően 6-12 havonta érdemes lecserélni.
A jó sportmelltartó nagyon fontos ruhadarab a nők számára, bár nem mindig olcsó, de a kényelmes, élvezetes futáshoz mindenképp megérdemeljük, hogy jó minőségű, jól tartó melltartónk legyen. A jó sportmelltartó legfontosabb ismérve, hogy olyan, mintha rajtunk sem lenne! Keressük meg a számunkra ideális darabot, nem fogjuk megbánni!
Evetovics-Balla Hajnalka,
futóedző, https://www.futnimentem.hu/ blog szerzője