
A terepfutás mindenkié, próbáld ki te is!
Aki futni kezd, azt előbb vagy utóbb az aszfalton futás mellett elkezdi foglalkoztatni a terepfutás gondolata is. Hogy kicsit könnyebb legyen megismerni a futásnak ezt az oldalát is, összeszedtük, miért jó a terepfutás, és hogyan érdemes elkezdeni.
A terepfutás jótékony hatással van a testre és a lélekre egyaránt. Miközben a változatos terepviszonyok kihívást jelentenek a fizikai erőnlétednek, a természet megnyugtató szépsége vesz körül, ki tudod szellőztetni a fejed, csodás és változatos helyeken futhatsz. A terepfutás segíthet feléleszteni az esetleg csökkenő motivációt a futásban: ha már unalmasak a városi aszfaltos körök, ahol gyűjtöd a kilométereket, változatosságra vágysz, akkor érdemes kipróbálni a terepet is, hogy az új környezet és új kihívások visszahozzák a lelkesedést.
Mik a terepfutás előnyei?
A terepfutást fizikai szempontból nézve a puhább talaj (erdei ösvény, füves, homokos felület) kíméletesebb az ízületekkel, kisebb ütések érik a testet futás közben a puhább talaj révén, ez pedig csökkentheti a túlterhelés miatti sérülések kockázatát.
A terepfutás során nincs két egyforma lépés, így egyáltalán nem mondható monotonnak, valamint ezáltal csökken a repetitív stressz miatti sérülés kockázata. Az aszfaltfutásnál minden lépés szinte teljesen ugyanolyan, így folyamatosan ugyanazokat az izmokat és ugyanúgy terheljük. A terepfutás közben viszont folyamatosan változnak a lépések, ezáltal pedig az izomzat terhelése sem egyoldalú.
Az emelkedőkkel, lejtőkkel, kanyarokkal tarkított útvonalak sokoldalúbb munkára késztetik a testet. A különböző akadályok, változatos terepviszonyok, kövek, ágak, amiket át kell lépni, ki kell kerülni, kihívást jelentenek a test számára, és alkalmazkodásra ösztönöznek: változtatni kell a lépéshosszon, a talajfogáson, a tempón, az erőfeszítésen, hogy alkalmazkodni tudj a terep felületeihez, és ilyen körülmények között is tudj futni.
Ha terepezel, az remekül fejleszti az egyensúlyérzéket, és eddig nem használt izomcsoportokat dolgoztat meg azáltal, hogy nem egyenletes és sima felületen, hanem egyenetlen, dimbes-dombos nyomvonalon futsz.
Tény, hogy az erdő, és úgy általában a városi környezetből való kiszakadás jót tesz a léleknek. A stressz és a feszültség könnyebben leküzdhető egy csendes, zöld, természeti környezetben, mint bent a négy fal között, vagy a városban futva. Ebben segít az is, hogy a terepfutás közben végig oda kell figyelni és koncentrálni a környezetre, nem lehet elbambulni, így nem a stresszes helyzetekre fogsz figyelni, amik foglalkoztatnak, hanem csak arra, hogy futsz.
A terepfutás akár önmagában, akár az aszfaltfutás mellé „kiegészítőként” erősebb és szívósabb futóvá tesz. Tanít és kihívás elé állít, hogy mindig figyelj a lábad elé, figyelj a tempódra, erősödj meg annyira, hogy felfelé is tudj futni a dombokon, valamint ereszkedj ügyesen és hatékonyan a lejtőkön. A terep megtanít arra is, hogy nem minden a tempó, és nem csak attól leszel jobb, ha gyorsabban tudsz futni – viszont minél többször terepezel, annál erősebb lehetsz aszfalton is!
Hogyan kezdd el a terepfutást?
A terepfutásnál egy kicsit több tervezésre van szükség, mint az aszfaltosnál, keveseknek adatik meg, hogy kilépnek az ajtón és máris az erdőben vagy a hegyen vannak. A legtöbb futónak előre meg kell terveznie a futását ahhoz, hogy a megvalósítás menjen – de megéri rászánni az időt.
Sokan nem tudják, hogyan kezdjenek bele a terepfutásba, félnek egyedül elmenni egy ismeretlen környékre, erdőbe, nem tudják, merre induljanak és mire számítsanak. Kezdőként jó megoldás a terepfutás elkezdésére, ha kimész egy mezőre vagy egy gátra, ha a környékeden van ilyen, és ott kezdesz el futni – a lényeg, hogy ne aszfalton, hanem füves, homokos, murvás talajon ródd a kilométereket. Már ez is segít abban, hogy a tested elkezdjen hozzászokni a terepviszonyok okozta terheléshez, megtapasztald, milyen, amikor nem teljesen egyenletes, sík talajon futsz, hanem ide-oda mozog a bokád, máshogy kell stabilizálnod az izmaiddal a tested, máshogy kell ellépned a talajtól. Ezzel a gyakorlással máris felkészültebbé válsz arra, hogy kicsit nehezebb terepre, például erdőbe mehess, és ott könnyebb legyen a dolgod. Arra figyelj, hogy már ilyen terepviszonyokra is érdemes az aszfaltos cipőt terepcipőre cserélni, hogy kényelmesebben és stabilabban futhass.
Ha még sosem futottál terepen, erdőben, de belevágnál, akkor érdemes egy rutinos terepfutótól segítséget kérni például abban, fusson veled, hogy ne egyedül kezdj bele. Egy tapasztalt társ tud segíteni abban, hogy egyáltalán merre indulj, hogyan válassz számodra megfelelő útvonalat, hogyan tájékozódj terepen, milyen felszerelést vigyél magaddal, és hogyan érezd magad biztonságban. Kezdetnek mindenképpen a megszokott távodnál rövidebbet válassz, kis szintkülönbséggel, egyszerű útvonalon, hogy biztosan teljesíteni tudd és jó élmény legyen. Ahogy pedig egyre többet futsz terepen, úgy növelheted a távot és a szintet is a futásaidban. Tudd, hogy a terepfutás sokszor nem végig futás: a meredekebb emelkedőkön nyugodtan lehet gyalogolni, vagy ha olyan lejtő van, amit nem érzel biztonságosnak futva, akkor ott is bátran gyalogolj bele.
Jó megoldás, ha csatlakozol valamilyen terepes közösségi futáshoz, ahol vezetett futáson, egymást támogatva és bevárva tudsz új útvonalakat megismerni, és ismerkedni a terepfutás szépségével.
Az utóbbi időben egyre több közösségi szerveződés megy terepre, és szívesen látják és segítik az újoncokat is.
Ismerkedhetsz a terepfutással instant körökön is: itt fix útvonalon futhatsz, letölthető útvonal track segítségével haladva, az útvonal bizonyos pontjain ellenőrzőpontokon becsekkolva bizonyíthatod, hogy lefutottad a vállalt kört.
Ha egyedül vágnál neki a terepnek, de nem vagy vérbeli kalandor, aki árkon-bokron át, jelölt és jelöletlen utakat váltogatva szeretne haladni az erdőben a hegyen, akkor érdemes már befutott és másoknak bevált útvonalakat követve haladnod. Ebben segítségedre lehetnek a futoterkep.hu és az alltrails.com oldalak, ahol rengeteg terepes útvonaltérképet és tracket találsz akár konkrét településre keresve is, melyek jelölik a távot és a szintkülönbséget, így azonnal el tudod dönteni, hogy neked való-e az útvonal.
Mikor fuss terepen?
A válasz: bármikor, amikor kedved tartja! Terepezni bármikor lehet, az erdő, a hegy minden évszakban csodálatos tud lenni, minden évszakban más arcát mutatja a természet, amit érdemes látni, élvezni. Tavasszal az ébredező természet, a nyári kánikulában a fák alatti hűs erdő, ősszel a csodás színek, télen pedig a ropogós hótakaró szolgáltathat különleges élményt a terepfutáshoz.
A terepezést bármikor el lehet kezdeni, ha úgy érzed, kiszakadnál a megszokott futórutinodból, ha új élményekre vágysz, új terhelést szeretnél, új helyzetekben próbálnád ki magad.
A terepezés beilleszthető akár egy versenyfelkészülésbe is, segíthet, hogy egy aszfaltos versenyt jobban tudj teljesíteni: a változatos talajon történő futás segít a futáshoz használt izmok erősítésében és stabilizálásában, illetve kimozdít a komfortzónából. Ha pedig terepversenyt szeretnél teljesíteni, akkor értelemszerűen a legjobb felkészülési módszer az, ha minél többször edzel terepen.
Minél többször mész terepre, annál rutinosabb leszel a terepfutásban, annál változatosabb terepeket leszel képes teljesíteni egyre könnyebben! Megéri kipróbálni, ugye?